2017 Winners logo

2017 Winners

The best beers brewed in Scotland were crowned at the second annual Scottish Beer Awards celebration sponsored by Aldi.

 

Breweries from across the country gathered to celebrate on Thursday 28 September 2017, at a beer-paired gourmet dinner held at the Edinburgh Corn Exchange.

Scottish Brewery of the Year

Scottish Brewery of the Year

 

 

 

 

WINNER

BrewDog

 

FINALISTS

Fyne Ales

Innis & Gunn Brewing Company

Stewart Brewing

Tempest Brewing Co

Beer of the Year

Beer of the Year

 

 

 

 

WINNER

Café Racer
Fierce Beer

 

Lifetime Achievement Award

Lifetime Achievement Award

RECIPIENT

Professor Sir Geoff Palmer OBE

Breakthrough Brewery

Breakthrough Brewery

 

 

 

 

WINNER

Fierce Beer

 

FINALISTS

Cross Borders Brewing Company

Dead End Brew Machine

The Ferry Brewery

Up Front Brewing

Best Amber or Dark Ale

Best Amber or Dark Ale

 

 

 

 

GOLD MEDAL
I&G Maple & Thistle 150 Innis & Gunn Brewing Company

SILVER MEDAL
Ferry Witches The Ferry Brewery

GOLD MEDAL
Red Rye Barneys BeeR

 

FINALISTS

  • 5AM Saint BrewDog
  • Wildcat Cairngorm Brewery
  • Red Rocker Cromarty Brewing
  • Maverick Fyne Ales
  • Lochness Loch Ness Brewery
  • Dark Island Orkney Brewery 
  • Embra Stewart Brewing
  • St. Giles Stewart Brewing
  • Pavlov’s Dog Williams Bros. Brewing Co.
Best Amplified Beer

Best Amplified Beer

 

 

 

 

GOLD MEDAL
In The Dark We Live – Dark Fruits Tempest Brewing Co.

SILVER MEDAL
Marmalade on Rye Tempest Brewing Co.

BRONZE MEDAL
Mill & Hills Fyne Ales


FINALISTS

  • Migrator Black Isle Brewing Co.
  • Rock LiquorEden Mill
  • Dark Island Reserve Orkney Brewery 
  • Skull Splitter Orkney Brewery 
  • Problem Solved Stewart Brewing
  • Double Shuck Tempest Brewing Co.
  • The Alligator Man Tempest Brewing Co.
Best Barrel Aged Beer

Best Barrel Aged Beer

 

 

 

 

GOLD MEDAL
I&G Rum Finish Innis & Gunn Brewing Company 

SILVER MEDAL
I&G Original Innis & Gunn Brewing Company

BRONZE MEDAL
Anniversary Cromarty Brewing


FINALISTS

  • Speyside Oak Aged Blonde Belhaven Brewery 
  • Barrel-aged Oatmeal Stout Islay Edition Black Isle Brewing Co.
  • Barrel-aged Oatmeal Stout Morangie Edition Black Isle Brewing Co. 
  • 1488 Premium Whisky Beer Black Wolf Brewery
  • Chilli and Ginger Porter Eden Mill
  • I&G Irish Whiskey Finish Innis & Gunn Brewing Company
  • Whisky Oak Tennent Caledonian Breweries 
  • Caledonia Hop Scotch Tennent Caledonian Breweries
  • Loony Brew The Ferry Brewery
Best British Style Ale

Best British Style Ale

 

 

 

 

GOLD MEDAL
David’s Not So Bitter Spey Valley Brewery

SILVER MEDAL
Highlander Fyne Ales

BRONZE MEDAL
Scottish Ale Belhaven Brewery

FINALISTS

  • 80 Shilling Belhaven Brewery 
  • Nessie’s Monster Mash Cairngorm Brewery 
  • Edinburgh Castle Caledonian 
  • Lia Fail Inveralmond Brewery 
  • Hardtack Jaw Brew 
  • Red MacGregor Orkney Brewery 
  • Puffin Ale Orkney Brewery
  • Ferry Crossing The Ferry Brewery
  • 40/-FINE The Ferry Brewery
Best Fruit Forward

Best Fruit Forward

 

 

 

 

GOLD MEDAL
Disco Forklift Truck Drygate Brewing Company 

SILVER MEDAL
Elvis Juice BrewDog

BRONZE MEDAL
23 Trees Black Isle Brewing Co. 

 

FINALISTS

  • Twisted Grapefruit IPA Belhaven Brewery 
  • Spruced Up Cromarty Brewing 
  • Big Raspberry Dog Chew Fallen Brewing 
  • Cranachan Killer Fierce Beer
  • Kindered Kunindra Fierce Beer
  • The Witch Fyne Ales 
  • The Merchant Fyne Ales 
  • I&G Raspberry Saison Innis & Gunn Brewing Company 
  • Fraoch Williams Bros. Brewing Co. 
Best IPA

Best IPA

 

 

 

 

GOLD MEDAL
Tempest Soma IPA Tempest Brewing Co.

SILVER MEDAL
Brave New World Tempest Brewing Co.

BRONZE MEDAL
Ishmael Up Front Brewing

 

FINALISTS

  • Volcano IPA Barneys Beer 
  • Twisted Thistle IPABelhaven Brewery 
  • Lawless Village IPA Bellfield Brewery 
  • Jack Hammer BrewDog 
  • Punk IPA BrewDog 
  • Whiteout Cromarty Brewing 
  • Seven Peaks Drygate Brewing Company 
  • Local Motive Fallen Brewing 
  • Night Shift Fierce Beer 
  • Innis & Gunn IPA Innis & Gunn Brewing Company
  • Drop Jaw Brew 
  • Out of range Loch Lomond Brewery
  • Townhead Park Brew 
  • Stillman’s IPA Spey Valley Brewery 
  • Yippie IPA St Andrews Brewing Company 
  • Ka Pai Stewart Brewing
  • Tennents Export IPA Tennent Caledonian Breweries
Best Lager or Pilsner

Best Lager or Pilsner

 

 

 

 

 

GOLD MEDAL
Modern Helles Tempest Brewing Co 

SILVER MEDAL
Saaziness Loch Ness Brewery

BRONZE MEDAL
Caesar Augustus Williams Bros. Brewing Co. 

 

FINALISTS

  • Intergalactic Lager Belhaven Brewery 
  • Craft Pilsner Belhaven Brewery 
  • Coulls Black Wolf Brewery 
  • Clean Water Lager Brewgooder 
  • Cairngorm Gold Cairngorm Brewery 
  • Kool Runnings Cromarty Brewing 
  • Arctic Swell Cromarty Brewing 
  • Chimera Drygate Brewing Company
  • Paolozzi Edinburgh Beer Factory
  • New World Odyssey Fallen Brewing 
  • Larger Keith Keith Brewery
  • Orkney Gold Orkney Brewery 
  • Killer Steam Out of Town
  • Franz Stewart Brewing
  • Kalamansi IPL Up Front Brewing / Alechemy Brewing 
Best Pale Ale

Best Pale Ale

 

 

 

 

GOLD MEDAL
Grapevine Fallen Brewing

SILVER MEDAL
Birds & Bees Williams Bros. Brewing Co.

BRONZE MEDAL
Pale Cross Borders Brewing Company

 

FINALISTS

  • Good Ordinary Pale Barneys Beer
  • Coast to Coast Caledonian 
  • Happy Chappy Cromarty Brewing
  • Braw Cross Borders Brewing Company
  • APA Deeside Brewery
  • 19th Brew Eden Mill
  • Just The Ticket Fallen Brewing 
  • Jarl Fyne Ales
  • Spinnaker Jaw Brew 
  • Southern Summit Loch Lomond Brewery 
  • Loch, Stock and Barrel Loch Lomond Brewery
  • Corncrake Ale Orkney Brewery
  • Radical Road Stewart Brewing
  • Cascadian East Stewart Brewing 
  • Hollyrood Stewart Brewing 
  • Long White Cloud Tempest Brewing Co.
  • Ferry Fair The Ferry Brewery 
Best Porter

Best Porter

 

 

 

 

GOLD MEDAL

Café Racer Fierce Beer

SILVER MEDAL
Rigor Portis Dead End Brew Machine

BRONZE MEDAL
Fathom Jaw Brew 

 

FINALISTS

  • Capital Porter Barneys Beer
  • Ghost Town Cromarty Brewing
  • Porter Cross Borders Brewing Company
  • Blackhouse Fallen Brewing 
  • Glasgow Porter Out of Town 
  • Chai Porter St Andrews Brewing Company 
  • Red Eye Flight Tempest Brewing Co.
  • Thomas MillerThe Ferry Brewery 
  • Midnight Sun Williams Bros. Brewing Co. 
Best Sour Beer

Best Sour Beer

 

 

 

 

GOLD MEDAL
They’re Coming to Get Rhu Barbara Stewart Brewing

SILVER MEDAL
Spring:Rhubarb & Citrus Sour Tempest, Pilot, Fallen & Cromarty Breweries

BRONZE MEDAL
Black Flag Brewing Gose Black Isle Brewing Co.

 

FINALISTS

  • Tropical Tart Fierce Beer
  • Ich Bin Ein Berryliner Fyne Ales
  • Drop Kick Me Jesus Tempest Brewing Co
  • Mango Berlinner Tempest Brewing Co
Best Stout

Best Stout

 

 

 

 

GOLD MEDAL
Ferry Stout The Ferry Brewery

SILVER MEDAL
Jet Black Heart BrewDog

BRONZE MEDAL
Oatmeal Stout St Andrews Brewing Company 

 

FINALISTS

  • Black Gold Cairngorm Brewery
  • Orinoco Drygate Brewing Company
  • Chew ChewFallen Brewing
  • Stout Keith Keith Brewery
  • Silkie Stout Loch Lomond Brewery
  • Darkness Loch Ness Brewery 
  • Spiced Oot Spey Valley Brewery
  • Tennents Export Stout Tennent Caledonian Breweries Ltd
  • Ahab Up Front Brewing
Beer Bar of the Year

Beer Bar of the Year

 

 

 

 

WINNER

St Andrews Brewing Company

 

FINALISTS

Black Isle Brewing Co.

Drygate Brewing Co.

Innis & Gunn Brewing Company

 

Beer Destination of the Year

Beer Destination of the Year

 

 

 

WINNER

Fyne Ales

 

FINALISTS

Black Isle Brewing Co.

Eden Mill

Stewart Brewing

Tennent’s Wellpark Brewery

The Orkney Brewery

Excellence in Marketing

Excellence in Marketing

 

 

 

 

WINNER

Innis & Gunn Brewing Company

 

FINALISTS

Barneys Beer

Bellfield Brewery

Cross Borders Brewing Company

Fierce Beer

Keith Brewery

Tennent Caledonian Breweries

Exporter of the Year

Exporter of the Year

 

 

 

 

WINNER

Innis & Gunn Brewing Company

 

FINALISTS

Belhaven Brewery

Tempest Brewing Co

Tennent Caledonian Breweries

 

Growth Business of the Year

Growth Business of the Year

 

 

 

 

WINNER

Edinburgh Beer Factory

 

FINALISTS

Caledonian Brewing Company

Keith Brewery

Spey Valley Brewery

Tempest Brewing Co

Innovation of the Year

Innovation of the Year

 

 

 

 

WINNER

Brewgooder

 

FINALISTS

Bellfield Brewery

Jaw Brew

Innis & Gunn Brewing Company

Out of Town Brewing

Tennent Caledonian Breweries

Master Brewer of the Year

Master Brewer of the Year

 

 

 

 

WINNER

Steve Stewart, Stewart Brewing

 

FINALISTS

Ken Duncan, Innis & Gunn Brewing Company

Tony Kotronis, Keith Brewery

David MacDonald, Spey Valley Brewery

Keith Lugton, Tennent Caledonian Breweries

Scott Williams, Williams Bros. Brewing Co.

Product Development Team of the Year

Product Development Team of the Year

 

 

 

 

WINNER

Stewart Brewing

 

FINALISTS

Dead End Brew Machine

Deeside Brewery

Fallen Brewing

Innis & Gunn Brewing Company

Loch Lomond Brewery

Tempest Brewing Co