Winners 2017 logo

Scottish Beer Awards Winners

The best beers brewed in Scotland were crowned at the second annual Scottish Beer Awards celebration sponsored by Aldi.

 

Breweries from across the country gathered to celebrate on Thursday 28 September 2017, at a beer-paired gourmet dinner held at the Edinburgh Corn Exchange.

Scottish Brewery of the Year sponsored by Aldi

Nominees:

Fyne Ales

Innis & Gunn Brewing Company

Stewart Brewing

Tempest Brewing Co

Winner:

BrewDog

Beer of the Year

Winner:

Café Racer
Fierce Beer

Lifetime Achievement

Winner:

Professor Sir Geoff Palmer OBE

Breakthrough Brewery

Nominees:

Cross Borders Brewing Company

Dead End Brew Machine

The Ferry Brewery

Up Front Brewing

Winner:

Fierce Beer

Best Amber or Dark Ale

Nominees:

5AM Saint
BrewDog

Wildcat
Cairngorm Brewery

Red Rocker
Cromarty Brewing

Maverick
Fyne Ales

Lochness
Loch Ness Brewery

Dark Island
Orkney Brewery 

Embra
Stewart Brewing

St. Giles
Stewart Brewing

Pavlov’s Dog
Williams Bros. Brewing Co.

 

Winner:

GOLD MEDAL
I&G Maple & Thistle 150
Innis & Gunn Brewing Company

SILVER MEDAL
Ferry Witches
The Ferry Brewery

BRONZE MEDAL
Red Rye
Barneys Beer

Best Amplified Beer sponsored by Cara Technology

Nominees:

Migrator
Black Isle Brewing Co.

Rock Liquor
Eden Mill

Dark Island Reserve
Orkney Brewery 

Skull Splitter
Orkney Brewery 

Problem Solved
Stewart Brewing

Double Shuck
Tempest Brewing Co.

The Alligator Man
Tempest Brewing Co.

 

Winner:

GOLD MEDAL
In The Dark We Live – Dark Fruits
Tempest Brewing Co.

SILVER MEDAL
Marmalade on Rye
Tempest Brewing Co.

BRONZE MEDAL
Mill & Hills
Fyne Ales

Best Barrel Aged Beer sponsored by Flavourly

Nominees:

Speyside Oak Aged Blonde
Belhaven Brewery 

Barrel-aged Oatmeal Stout Islay Edition
Black Isle Brewing Co.

Barrel-aged Oatmeal Stout Morangie Edition
Black Isle Brewing Co. 

1488 Premium Whisky Beer
Black Wolf Brewery

Chilli and Ginger Porter
Eden Mill

I&G Irish Whiskey Finish
Innis & Gunn Brewing Company

Whisky Oak
Tennent Caledonian Breweries 

Caledonia Hop Scotch
Tennent Caledonian Breweries

Loony Brew
The Ferry Brewery

 

Winner:

GOLD MEDAL
I&G Rum Finish
Innis & Gunn Brewing Company 

SILVER MEDAL
I&G Original
Innis & Gunn Brewing Company

BRONZE MEDAL
Anniversary
Cromarty Brewing

Best British Style Ale sponsored by Wolffe

Nominees:

80 Shilling
Belhaven Brewery 

Nessie’s Monster Mash
Cairngorm Brewery 

Edinburgh Castle
Caledonian 

Lia Fail
Inveralmond Brewery 

Hardtack
Jaw Brew 

Red MacGregor
Orkney Brewery 

Puffin Ale
Orkney Brewery

Ferry Crossing
The Ferry Brewery

40/-FINE
The Ferry Brewery

 

Winner:

GOLD MEDAL
David’s Not So Bitter
Spey Valley Brewery

SILVER MEDAL
Highlander
Fyne Ales

BRONZE MEDAL
Scottish Ale
Belhaven Brewery

Best Fruit Forward

Nominees:

Twisted Grapefruit IPA
Belhaven Brewery 

Spruced Up
Cromarty Brewing 

Big Raspberry Dog Chew
Fallen Brewing 

Cranachan Killer
Fierce Beer

Kindered Kunindra
Fierce Beer

The Witch
Fyne Ales 

The Merchant
Fyne Ales 

I&G Raspberry Saison
Innis & Gunn Brewing Company 

Fraoch
Williams Bros. Brewing Co.

 

Winner:

GOLD MEDAL
Disco Forklift Truck
Drygate Brewing Company 

SILVER MEDAL
Elvis Juice
BrewDog

BRONZE MEDAL
23 Trees
Black Isle Brewing Co. 

Best IPA sponsored by Bairds Malt & Brewers Select

Nominees:

Volcano IPA
Barneys Beer 

Twisted Thistle IPA
Belhaven Brewery 

Lawless Village IPA
Bellfield Brewery 

Jack Hammer
BrewDog 

Punk IPA
BrewDog 

Whiteout
Cromarty Brewing 

Seven Peaks
Drygate Brewing Company 

Local Motive
Fallen Brewing 

Night Shift
Fierce Beer 

Innis & Gunn IPA
Innis & Gunn Brewing Company

Drop
Jaw Brew 

Out of range
Loch Lomond Brewery

Townhead
Park Brew 

Stillman’s IPA
Spey Valley Brewery 

Yippie IPA
St Andrews Brewing Company 

Ka Pai
Stewart Brewing

Tennents Export IPA
Tennent Caledonian Breweries

 

Winner:

GOLD MEDAL
Tempest Soma IPA
Tempest Brewing Co.

SILVER MEDAL
Brave New World
Tempest Brewing Co.

BRONZE MEDAL
Ishmael
Up Front Brewing

Best Lager or Pilsner sponsored by Craft Beer Clan

Nominees:

Intergalactic Lager ~
Belhaven Brewery 

Craft Pilsner
Belhaven Brewery 

Coulls
Black Wolf Brewery 

Clean Water Lager
Brewgooder 

Cairngorm Gold
Cairngorm Brewery 

Kool Runnings
Cromarty Brewing 

Arctic Swell
Cromarty Brewing 

Chimera
Drygate Brewing Company

Paolozzi
Edinburgh Beer Factory

New World Odyssey
Fallen Brewing 

Larger Keith
Keith Brewery

Orkney Gold
Orkney Brewery 

Killer Steam
Out of Town

Franz
Stewart Brewing

Kalamansi IPL
Up Front Brewing / Alechemy Brewing 

 

Winner:

GOLD MEDAL
Modern Helles
Tempest Brewing Co 

SILVER MEDAL
Saaziness
Loch Ness Brewery

BRONZE MEDAL
Caesar Augustus
Williams Bros. Brewing Co. 

Best Pale Ale sponsored by Kegstar

Nominees:

Good Ordinary Pale
Barneys Beer

Coast to Coast
Caledonian 

Happy Chappy
Cromarty Brewing

Braw
Cross Borders Brewing Company

APA
Deeside Brewery

19th Brew
Eden Mill

Just The Ticket
Fallen Brewing 

Jarl
Fyne Ales

Spinnaker
Jaw Brew 

Southern Summit
Loch Lomond Brewery 

Loch, Stock and Barrel
Loch Lomond Brewery

Corncrake Ale
Orkney Brewery

Radical Road
Stewart Brewing

Cascadian East
Stewart Brewing 

Hollyrood
Stewart Brewing 

Long White Cloud
Tempest Brewing Co.

Ferry Fair
The Ferry Brewery 

 

Winner:

GOLD MEDAL
Grapevine
Fallen Brewing

SILVER MEDAL
Birds & Bees
Williams Bros. Brewing Co.

BRONZE MEDAL
Pale
Cross Borders Brewing Company

Best Porter sponsored by The Herald

Nominees:

Capital Porter
Barneys Beer

Ghost Town
Cromarty Brewing

Porter
Cross Borders Brewing Company

Blackhouse
Fallen Brewing 

Glasgow Porter
Out of Town 

Chai Porter
St Andrews Brewing Company 

Red Eye Flight
Tempest Brewing Co.

Thomas Miller
The Ferry Brewery 

Midnight Sun
Williams Bros. Brewing Co. 

 

Winner:

GOLD MEDAL

Café Racer
Fierce Beer

SILVER MEDAL
Rigor Portis
Dead End Brew Machine

BRONZE MEDAL
Fathom
Jaw Brew 

Best Sour Beer

Nominees:

Tropical Tart
Fierce Beer

Ich Bin Ein Berryliner
Fyne Ales

Drop Kick Me Jesus
Tempest Brewing Co

Mango Berlinner
Tempest Brewing Co

 

Winner:

GOLD MEDAL
They’re Coming to Get Rhu Barbara
Stewart Brewing

SILVER MEDAL
Spring:Rhubarb & Citrus Sour
Tempest, Pilot, Fallen & Cromarty Breweries

BRONZE MEDAL
Black Flag Brewing Gose
Black Isle Brewing Co.

Best Stout

Nominees:

Black Gold
Cairngorm Brewery

Orinoco
Drygate Brewing Company

Chew Chew
Fallen Brewing

Stout Keith
Keith Brewery

Silkie Stout
Loch Lomond Brewery

Darkness
Loch Ness Brewery 

Spiced Oot
Spey Valley Brewery

Tennents Export Stout
Tennent Caledonian Breweries Ltd

Ahab
Up Front Brewing

 

Winner:

GOLD MEDAL
Ferry Stout
The Ferry Brewery

SILVER MEDAL
Jet Black Heart
BrewDog

BRONZE MEDAL
Oatmeal Stout
St Andrews Brewing Company 

Beer Bar of the Year sponsored by Tennent Caledonian

Nominees:

Black Isle Brewing Co.

Drygate Brewing Co.

Innis & Gunn Brewing Company

 

Winner:

St Andrews Brewing Company

Beer Destination of the Year

Nominees:

Black Isle Brewing Co.

Eden Mill

Stewart Brewing

Tennent’s Wellpark Brewery

The Orkney Brewery

 

Winner:

Fyne Ales

Excellence in Marketing sponsored by MediaSpark

Nominees:

Barneys Beer

Bellfield Brewery

Cross Borders Brewing Company

Fierce Beer

Keith Brewery

Tennent Caledonian Breweries

 

Winner:

Innis & Gunn Brewing Company

Exporter of the Year

Nominees:

Belhaven Brewery

Tempest Brewing Co

Tennent Caledonian Breweries

 

Winner:

Innis & Gunn Brewing Company

Growth Business of the Year

Nominees:

Caledonian Brewing Company

Keith Brewery

Spey Valley Brewery

Tempest Brewing Co

 

Winner:

Edinburgh Beer Factory

Innovation of the Year

Nominees:

Bellfield Brewery

Jaw Brew

Innis & Gunn Brewing Company

Out of Town Brewing

Tennent Caledonian Breweries

 

Winner:

Brewgooder

Master Brewer of the Year sponsored by Anderson Strathern

Nominees:

Ken Duncan, Innis & Gunn Brewing Company

Tony Kotronis, Keith Brewery

David MacDonald, Spey Valley Brewery

Keith Lugton, Tennent Caledonian Breweries

Scott Williams, Williams Bros. Brewing Co.

Winner:

Steve Stewart, Stewart Brewing

Product Development Team of the Year

Nominees:

Dead End Brew Machine

Deeside Brewery

Fallen Brewing

Innis & Gunn Brewing Company

Loch Lomond Brewery

Tempest Brewing Co

 

Winner:

Stewart Brewing